اندازه ,گیری ,کنترل ,تلرانس ,هندسی ,نقشه ,اندازه گیری ,تلرانس گذاری ,نشان داده ,وجود دارد ,تلرانس هندسی ,تلرانس گذاری هندسی
پروژه تجزیه و تحلیل تلرانسها و انباشتگی
دسته: مکانیک و گرایش های مربوطه
فرمت فایل اصلی: WORD (قابل ویرایش)تعداد صفحات فایل : 89
دانلود فهرست پروژه قبل از خرید

در صنعت , قواعد اندازه گیری در استانداردهای مختلف نقشه کشی تقریبا مشابه وکاربرد عمومی و متداولی را دارا بوده و می باشد. اما تلرانس گذاری هندسی مقوله جدایی است که طی سالهای گذشته کمتر بدان توجه شده است ولذا در طراحی ونقشه کشی کاربرد کمی داشته است . جزوه حاضر شرح کاملی از اصول متداول ومرسوم اندازه گیری, بکارگیری تلرانسهای هندسی به صورت مستقل و وابسته در نماهای مختلف, روشهای ترسیم واندازه گیری وکنترل آنها با ادوات و تجهیزات مختلف اندازه گیری ومثالهایی مرتبط با هر موضوع در شرایط مختلف می باشد. در این رابطه نیز حساسیت تلرانس های خاص وتاثیر آنها بر روی تلرانسهای وا بسته دیگر وروشهای کنترل به نوبه خود دارای خصوصیات و مشخصات خاصی است .

تلرانس گذاری مدرن درباره چیست؟

نقشه مهندسی یک قطعه، اطلاعات آنرا از طراح به سازنده و کنترل کننده منتقل می کند. این اطلاعات شامل کلیه موارد مورد نیاز جهت ساخت دقیق قطعه است همچنین باید کنترل کننده را قادر سازد تا توانائی تصمیم گیری رد یا قبول قطعه را داشته باشد. بنابراین هر نقشه باید شامل 3 نوع اطلاعات ضروری باشد که عبارتند از:
1- مواد مورد مصرف
2- ابعاد و اندازه قطعه
3- شکل و مشخصات هندسی

همچنین نقشه باید انحرافات مجاز را به شکل تلرانس یا محدوده اندازه برای هر یک از موارد فوق معین کند. مواد معمولاً با مشخصات جداگانه یا اسناد کاربردی دیگر معین می شوند و نقشه تنها باید به آنها ارجاع دهد. اندازه ها بوسیله ابعاد خطی و زوایه ای معین می شود و تلرانسها ممکن است مستقیماً با این ابعاد به کار روند یا بوسیله تلرانس عمومی نقشه یا ارجاع به اسناد دیگر تعیین شوند. شکل و مشخصات هندسی مانند وضعیت و موقعیت روی نماهای نقشه معین می گردند. در گذشته تلرانسهایی که نشان داده می شدند تفسیر دقیقی برای آنها وجود نداشت مثل ابعاد داده شده از محوری که وجود ندارد.

چه زمانی از تلرانس گذاری هندسی استفاده کنیم

ضروری نیست که تلرانسهای هندسی را برای هر نماد از نقشه قطعه به کار برد. در خیلی حالات انتظار بر این است که اگر تلرانس های ابعادی هر نمایی تامین گردد، انحرافات فرم با دقت ابزار و فرآیندهای ساخت به طور کامل کنترل خواهد شد و این قسمتی از کنترل های دقیقی است که با اندازه گیری و روشهای کنترل با سنجه  صورت می گیرد. اگر تردیدی در مورد کافی نبودن چنین کنترلهایی وجود دارد یک تلرانس هندسی فرم وضعیت یا موقعیت مطابق آنچه که در متن پروزه گفته خواهد شد باید معین گردد. اینحالت معمولاً موقعی که خطاهایی چون خمیدگی یا اغتشاشات دیگر در قطعات وجود دارد لازم است.

اصول اندازه گیری و کنترل با سنجه

مشخصات یک تلرانس در ابعاد خطی و زاویه ای یا یک تلرانس هندسی فرم، وضعیت یا موقعیت استفاده از روش خاص تولید، اندازه گیری و کنترل را ملزم نمی کند. بهرحال نمادهای اندازه که بوسیله تلرانس های هندسی اصلاح شده بر اساس شرط حداکثر مواد کنترل می شوند ممکن است بوسیله سنجه های ثابت بروکنترل شوند در حالیکه اگر با شرط فوق بیان نشوند ممکن است فقط با اندازه گیریهای ساده کنترل شوند. یکی از مهمترین راه های تجزیه و تحلیل اثر تلرانسها و محدوده ها ایجاد یک روش اندازه گیری یا روش کنترل با سنجه است که معین کند آیا قطعه در ناحیه تلرانسی تئوری هست یا خیر.

در اینجا روش تجزیه و تحلیل یا تفسیر به طور جدی مورد استفاده قرار می گیرد اما ابزار و سنجه های اندازه گیری نشان داده شده فقط جهت نمایش اصول اندازه گیری می باشند و هدف طراحی کامل سنجه یا تعیین روش اندازه گیری خاصی نیست.


منبع اصلی مطلب : فروشگاه اینترنتی دانلودی
برچسب ها : اندازه ,گیری ,کنترل ,تلرانس ,هندسی ,نقشه ,اندازه گیری ,تلرانس گذاری ,نشان داده ,وجود دارد ,تلرانس هندسی ,تلرانس گذاری هندسی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : دانلود پروژه تجزیه و تحلیل تلرانسها و انباشتگی