شناور ,موتور ,سیال ,انرژی ,مرکز ,پروانه ,توان لازم ,موتور انجام ,بهره برداری ,نیمه عمیق ,نیروی گریز

پروژه بررسی و طراحی پمپ های شناور

دسته: مکانیک و گرایش های مربوطه
فرمت فایل اصلی: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات فایل : 180
دانلود فهرست پروژه قبل از خرید

پمپ سانتریفیوژ (Centrifugal Pump) یا گریز از مرکز، از جمله پمپ های دینامیکی می باشند. این پمپ ها در دسته پمپ های با جابجایی غیر مثبت قرار می گیرند که با چرخیدن یک پروانه در آن انرژی به سیال منتقل می شود. (از جمله توربو ماشین های توانگیر می باشد) همانند بسیاری دیگر از پمپ ها، پمپ های سانتریفوژ انرژی را از موتور دوار گرفته و به سیال انتقال می دهد. میزانی از این انرژی به صورت انرژی جنبشی و در قالب سرعت ظاهر می شود و میزانی نیز به عنوان انرژی پتانسیل و در قالب هد فشاری نمود پیدا می کند که توانایی حمل سیال را در مقابل جاذبه زمین به سمت بالا دارا است. انتقال انرژی از یک پروانه ی دوار به سیال برای تولید فشار و حرکت سیال، همواره با نام نیروی گریز از مرکز در سیالات توصیف می شود. پمپ های سانتریفیوژی پرکاربردترین نوع پمپ آبی در صنعت هستند. به طور متوسط 75 درصد پمپ های به کار رونده در صنعت از نوع سانتریفیوژ هستند. از آنجا که این پمپ ها همواره مقدار مشخصی از دبی آب را در یک فشار ثابت و در هر موقعیتی تأمین می کنند، پمپ های ایده آلی به شمار می آیند. این پمپ ها بر اساس تئوری نیروی گریز از مرکز کار می کنند. وقتی پره ی پمپ درون محفظه ی آن دوران می کند، سیال را از مرکز به بیرون هل می دهد. وقتی سیال از مرکز به بیرون هل داده می شود، سیال جایگزین تحت فشار اتمسفر یا فشارهای مصنوعی و بالاتر به سمت مرکز کشیده می شود. سیالی که به بیرون هل داده شده، از طریق مسیر خروجی تخلیه می شود. این سیال فشاری خواهد داشت که مقدار آن را می توان به وسیله گام پروانه پمپ و نیز سرعت دورانی آن محاسبه کرد. همان طور که اشاره شد، این پمپ ها دو عضو اصلی دارند، بدنه و پروانه.

الکترو پمپ های شناور
پمپ های شناور چند طبقه با محرک الکتریکی مجموعه ای است از یک پمپ گریز از مرکز عمودی که بطور مستقیم با موتور الکتریکی شناور کوپله می شود . این دستگاهها جهت پمپاژ آب از چاههای عمیق و نیمه عمیق کم قطر طراحی شده است . با پیشرفت فن آوری های مهندسی و تولید و براساس تجربیات طولانی روش های مختلف نصب و بهره برداری از این پمپ ها تدوین شده است . آبدهی تا 650 متر مکعب درساعت و ارتفاع 300 متر محدوده قابل توجهی است که توسط تیپ های مختلف الکتروپمپ های شناور تولیدی پمپیران پوشش داده می شود . الکتروموتورهای شناور به صورت دو قطب تا 300 کیلو وات جهت تامین توان لازم برای پمپ های شناور تولید می شود . بر اساس شرایط کاری مختلف می توان مواد مختلفی را انتخاب کرد که امکان پمپاژ انواع سیالات از آب تمیز تا خورنده ترین آبها را فراهم سازد . برای پمپاژ آبهای دارای ذرات ساینده نیز پمپ های خاصی با محفظه ها و پروانه هایی از آلیاژ مخصوص تولید می شود .

الکترو موتور شناور
این موتورها از نوع قفس سنجابی آسنکرون سه فاز یا تک فاز شناور بوده و با آب پر می شوند . به لحاظ رعایت نکات ایمنی ، این الکتروپمپها نباید در استخرهای شنا نصب شوند . با توجه به اینکه این موتورها برای کار در چاههای عمیق و نیمه عمیق ساخته می شوند ، قطر خارجی آنها کوچک در نظر گرفته می شود . خنک کاری موتور توسط جریان آب مورد پمپاژ در اطراف بدنه موتور انجام می شود .

استاتور
استاتور از آب پر می شود بنابراین قبل از راه اندازی دستگاه اطمینان حاصل کنید که تمام موارد ذکر شده در راهنمای نصب و بهره برداری برای جلوگیری از خشک کار کردن موتور انجام شده است . آب مورد استفاده برای پر کردن موتور نباید خورنده یا ساینده باشد . آب شرب معمولی مناسب ترین آب برای پر کردن الکتروموتور شناور است . طراحی و سایزبندی الکتروموتورها به گونه ای است که موتور می تواند توان لازم را برای تمام نقاط روی منحنی مشخصه پمپ تامین کند . بطوریکه با ضریب اطمینان کافی ، حداکثر دمای الکتروموتور تحت بار و حرارت ایجاد شده کمتر از 55C باقی بماند . حفظ این شرایط به معنای طولانی شدن عمر الکتروموتور است .


منبع اصلی مطلب : فروشگاه اینترنتی دانلودی
برچسب ها : شناور ,موتور ,سیال ,انرژی ,مرکز ,پروانه ,توان لازم ,موتور انجام ,بهره برداری ,نیمه عمیق ,نیروی گریز
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : دانلود پروژه بررسی و طراحی پمپ های شناور